Rétorika - text k procvičení výslovnosti

24.04.2020

Autor: Anonymní, text z programu Amadeus v Divadle Husa na provázku.

Dílo: Řeč andělů a atomů 

Zde na webu spadá do série přednášek Ireny Rozsypalové na téma rétorika

Co je tím kouzelným médiem, které nás dojímá, okouzluje, nabíjí energií a uzdravuje? Hudba dokáže v jediném okamžiku pozdvihnout naši duši. Probouzí v nás ducha modlitby, soucitu a lásky. Vyjasňuje naši mysl a je známo, že v nás rozvíjí chytrost.

Hudba umí tančit i vyzpívat naše smutky. Přičarovává nám vzpomínky na ztracené milence a zemřelé kamarády. Umožňuje dítěti v nás, aby si hrálo, mnichovi v nás, aby se modlil. Dovolí i té holce od krav, co v nás přebývá, aby se roztancovala, a tomu hrdinovi v naší duši vnukne odvahu překonat veškeré překážky. Pacientům pomáhá najít řeč a výraz.

Hudba je posvátným místem, katedrálou tak majestátní, že v ní vnímáme velkolepost vesmíru, a zároveň chýší tak prostinkou a soukromou, že nikdo z nás nezměří hlubiny jejích tajemství.

Hudba pomáhá rostlinám růst, naše sousedy dohání k šílenství, děti ukolébává do spánku a muže nechává mašírovat do války.

Hudba z nás dokáže vybubnovat zlé duchy, zpívá k chvále Panny Marie, vzývá budhu spásy světa, zaklíná vůdce a národy, bere do zajetí a konejší, proměňuje a přivádí k novému životu.

A přece je hudba víc než pouhý součet toho všeho. Je to zvuk země a oblohy, přílivu a bouří. Je to ozvěna vlaku kdesi v dáli, dunivý ozvuk tesaře při práci. Zvuky a vibrace nás obklopují v každičké životní chvíli, od prvních zaplakání života do posledního vzdechu smrti, od tlukotu srdce po rozlety naší fantazie. Hudba je prvotním dechem samotného stvoření, řečí andělů a atomů, prapůvodním materiálem, z něhož je uhněten život a sny, duše a hvězdy.

Doporučujeme tento text číst nahlas a vyslovovat v podkresu s hudbou W. A. Mozarta. Mozartova hudba ponese vaše slova.