Rétorika - DÝCHÁNÍ

26.03.2020

Milí pedagogové, milí studenti, milí přátelé,

Toto video končím slovy: "Nechte svůj hlas znít." To dnes platí ale jen pro případ, že jste sami v přírodě nebo v místnosti a hlas cvičíte, nebo s někým telefonujete. Přímo se snažte komunikovat s lidmi co nejméně, být struční a jasní. Ono to přes roušky ani jinak moc nejde.

Grimasy na sebe před zrcadlem klidně dělejte, nebo i před dětmi, bývá to zdroj dobré nálady, někdy i smíchu, obojí teď všichni potřebujeme. Dokonce je dobré zkoušet se nahlas rozesmát, tomu se učí na školách herci, nejprve přes semknuté rty vydávat různé citoslovce, posléze rty otevřít a smát se nahlas. Výborný lék!

Co se týče masírování obličeje: ano, ale pozor! Na obličej sahat jen čistýma rukama! Jedna z věcí, které bychom si měli z této krizové situace odnést je zlepšit hygienu, hlavně mytí rukou. Často jsem si dříve všímala některých dívek i žen, které si na dámských toaletách jen krátce opláchly ruce vodou bez použití mýdla. A to mýdlo často ve veřejném prostoru chybělo. Samozřejmostí by mělo být pro všechny nosit s sebou desinfekční gel a antibakteriální ubrousky. Tedy až budou k dostání.

Dýchání dnes nemůžete trénovat cestou do školy, do práce, nebo do obchodu. Ale můžete si dělat dechová cvičení u otevřeného okna, na balkoně nebo jen tak v místnosti třeba u počítače. A až přijde doba, kdy budete moci nechat svůj hlas znít, budete se umět také pořádně zhluboka nadechnout, podívat se druhému do očí a nahlas a srozumitelně promluvit. Už aby to bylo.

Přeji vám všem hodně zdraví.

Irena Rozsypalová