Country POP - stručný vývoj vybraného žánru

Autor: Marie Novotná

Country pop je subžánrem složeným smísením žánrů country hudby a hudby populární. Country popové písničky obsahují styly a zvuky, jež je možno nalézt především v populární hudbě, ale i country hudbě, cílem tohoto "netradičního" spojení byl zisk nových posluchačů všech tří žánrů, aniž by došlo ke ztrátě tradičního publika tradiční popové či country hudby. Žánr Country pop je pokračováním úsilí, které začalo koncem padesátých let. Toto prvotní úsilí původně neslo název Nashvillský zvuk a později Countrypolitan. V polovině sedmdesátých let mnoho umělců v USA přecházelo do žánru pop-country soundu, čili Country popu.

Spojení Country a Popu začalo v padesátých letech minulého století, kdy režiséři Chet Atkins a Owen Bradley chtěli vytvořit nový zajímavý druh hudby pro mladistvé. Podle Billa Iveya pochází Country pop z Nashvillu, proto byl nazvýván ve svých začátcích jako Nashville Sound (Nashvillský zvuk). Prvními umělci a oblíbencemi v tomto žánru můžeme nazývat Patsy Clineovou, Jima Reevse nebo třeba Eddyho Arnolda, jejich obliva rostla mezi oběma žánry. První ženská zpěvačka tohoto hudebního žánru byla v šedesátých letech Patsy Clineová. Následovaly ji další zpěvačky jako například Lynn Andersonová, Crystal Gayleová a uznávaná Shania Twainová. Ačkoli Patsy Clineová byla oblíbenkyní publik obou žánrů, Nashvillský zvuk, který především představovala, nebyl již tak dobře přijímán a čelil veliké kritice a konkurenci ostatních soundů. A to nejprve od Bakersfieldského zvuku, až nakonec byl zastíněn vlnou britské hudební invaze, která se konala v době kdy Clineová a Reeves oba zemřeli při leteckcý haváriích (ne spolu). Po ztrátě svých dvou představitelů se Nashvillský zvuk nakonec v pozdních šedesátých a sedmdesátých letech vyvinul do žánru zvaného Countrypolitan. Hlavními umělci tohoto žánru byly Ray Price, Charley Pride, Charlie Rich, Jessi Colterová, Kris Kristofferson, Crystal Gayleová, a Lynn Andersonová.

Country pop jako takový se rozšířil v USA především v 70. letech. Zpěváky jeho hlavního proudu a slavnými osobnostmi se staly Glen Campbell, John Denver, Olivia Newton-Johnová, a Anne Murrayová a díky nim Country pop začal ovládat hitparády. Písně jako třeba Campbellův "Rhinestone Cowboy" jsou dodnes největšími crossover hity v dějinách Country pop hudby. Singl Olivie Newton-Johnové "Let Me Be There" se stal v roce 1974 velkým pop-country crossover hitem. Olivia Newton-Johnová získala cenu Grammy za "Nejlepší ženský vokální výkon" a také získala cenu ženské asociace Country Music Association pro ženy, "Female Vocalist of the Year". Olivie Newton-Johnová se ke konci sedmdesátých letech minulého století začala přesouvat pryč od Country popu, zejména poté co hrála v muzikálu Grease (Pomáda) a soustředila se od této doby převážně na popovou hudbu. Skupina umělců, silně znepokojených tímto trendem přechodu, utvořila v roce 1974 Association of Country Entertainers (ACE). Vášnivé debaty zuřily do roku 1975, a dosáhly svého vrcholu na Country Music Association Awards, kdy Charlie Rich při předávání ceny, četl jméno Johna Denvera a poté obálku s výsledky zapálil cigaretovým zapalovačem. Tato "manifestace" byla chápána v některých kruzích jako protest proti rostoucímu vlivu pop stylu na country hudbě jako takové. Rich sám toto stanovisko uvedl jako obhajobu svého chování.

V roce 1977 se Kenny Rogers, bývalý frontman rockové kapely The First Edition, vydal na cestu žánru Country popu se singlem "Lucill" a stal se nejúspěšnějším z country popových umělců nejen v USA. Rogers dále pokračoval v posouvání hranic popového vlivu v country hudbě. Nahrál nahrávky s The Bee Gees, Lionelem Richiem, Davidem Fosterem a George Martinem, kterým se dařilo jak na popových, tak i na country trzích. V roce 1979 Country pop zaznamenal další úspěch. Postarala se o něj Barbara Mandrellová její crossover hit "(If Loving You Is Wrong) I Don't Want to Be Right" obsadil 31 místo žebříčku Billboard Top 40. Mandrellová pak měla v TV i vlastní velmi úspěšnou show, kam zvala umělce především z oblasti country. Zmiňme ještě perličku, byla jí udělena přezdívka Princezna z oceli, a to pro její schopnost hry na kytaru. 

Dolly Partonová, v té době již známá hvězda, chtěla rozšířit své publikum a zkusit nový směr hudby. Se singlem "Here You Come Again" poprvé zabrousila do vod Country pop stylu. Tento krok se jí vyplatil, a tak v roce 1979 následovala řada dalších Country pop hitů "Two Doors Down" a "Heartbreaker", "Baby I'm Burning", "Starting From Again", které ovládaly přední místa žebříčků. Country pop dosáhl brzského vrcholu v osmdesátých letech bezprostředně po odvisílání filmu Urban Cowboy. Urban Cowboy byl hudebně motivovaným hitovým filmem pro světovou hvězdu Johna Travoltu, tento film podpořil kariéru Mickea Gilleyho, který nazpíval další skladby, které se objevily jako soundtrack k filmu. V průběhu 80. let se obraz Country popu změnil na více sexy, a dravější styl, především po sérii hitových duetů Kennyho Rogerse. Rogers měl duetové hity s Dolly Partonovou, nebo The Bee Gees, které v roce 1983 dobyly country i popové singlové žebříčky.

Přestože řada popových umělců v zemi pokračovala v hitech, zejména v Alabamě, Partonová, Mandrellová a další v polovině osmdesátých let došly k zásadní změně - zpět k oživení tradičních venkovských zvuků country. Avšak tento návrat se neukázal jako nejlepší cesta a v roce 1984 tak poklesly tržby z prodeje v zemi až do okamžiku, kdy byly vydán film Urban Cowboy.

V 90. letech se Country pop těšil znovuzrození. Především kvůli počátku šíření country hudby do FM rádií. Komerční rozmach v hudebním průmyslu v tomto období byl také důsledkem vzestupu talentovaných umělců, kteří se shodovali s realizací nových marketingových strategií, jejichž cílem bylo přilákat větší fanouškovskou základnu. Tyto tendence tlačili žánr Country popu do populárního hudebního stylu se vznikajícím novým obrazem. Známou umělkyní této éry byla Shania Twainová se svými třemi albamy "The Woman in Me", "Come On Over" a "Up !". Skladba LeAnna Rimese "How Do I Live" ovládla na 69 týdnů žebříček Billboard Hot 100.

Začlenění prvků popu do country hudby se stalo extrémně populární koncem 90. let, a tak se produkovalo mnoho crossover hitů.

V devadesátých letech se mnoho umělců v zemi zažilo obrovský úspěch, jmenujme například Billy Ray Cyruse (otce Miley Cyrus), Tima McGraweho, Faith Hillovou, skupinu Dixie Chicks, Jo De Messinovou, Martinu McBrideovou, skupinu Lonestar, Mary Chapin Carpenterovou a Wynonnu Juddovou, Reebu McEntireovou, která se do povědomí televizních diváků v ČR dostala i hlavní rolí v seriálu Deník zasloužilé matky.

Počátkem nového tisíciletí se stále nesl v duchupokračujícího úspěchu těchto umělců. Lee Ann Womacková nazpívala velký hit s názvem "I Hope You Dance". Skupina Dixie Chicks pokračovala ve svém úspěchu s novým album Bluegrass-Home album v roce 2002. Nicméně od roku 2000 upadala převaha country a rostla síla popu. Soutěží American Idol proslavená Carrie Underwoodová v roce 2006 a 2007 uspěla se svým novým singlem "Before The Cheats", který byl pozoruhodně úspěšný i v hlavním proudu popového rozhlasu i bez "pop-friendly" remixu. Další esa tohoto žánru jsou například Taylor Swiftová, či Lily Allenová (s písní "Not Fair", později i hitem "As Long as I Got You").

V roce 2010 se Taylor Swiftové a Lady Antebellum podařilo dosáhnout úspěchu v žebříčcích popu, za svou hudbu sklidili i mnoho ocenění Grammy. Alba Taylor Swiftové Speak Now a Red se staly nejlépe hodnocenými písněmi v žebříčcích světových přehledech. Alba Speak now se prodalo více než jeden milion kusů již v prvním týdnu od vydání. Taylor, coby hudebnice, se stala nejmladší písničkářkou, která kdy byla najata vydavatelstvím Sony/ ATV Music Publishing. Album Fearless se stalo nejprodávanějším albem celého roku 2009. V éře Speak Now vydala speciální edici svého alba prostřednictvím Targetu. V tomto roce na podporu alba se stala i tváří kosmetiky CoverGirl a na trh vypustila parfémy ve spolupráci s Elizabeth Arden: Wonderstruck a Wonderstruck Enchanted. Při podpoře čtvrtého alba Red, Taylor nabídla exkluzivní album pomocí Target, Papa John's Pizza a Walgreens. Stala se tváří Diet Coke a tenisek Keds. Vydala její třetí parfém ve spolupráci s Elizabeth Arden s názvem Taylor by Taylor Swift.V písni Red Taylor Swiftová do hudby Country popu začlenila i některé prvky taneční, jakými je například dubstep. Taylor obdržela mnoho cen a vyznamenání, které zahrnují 10 cen Grammy, 16 American Music Awards, 11 cen Country Music Association, 8 cen Academy of Country Music, 34 Billboard Music Awards a 1 Brit Award. Jako písničkářka byla vyznamenána od Nashvill Songwriters Association a Songwriters Hall of Fame. Na začátku roku 2015 Swiftová prodala přes 40 milionů alb, 130 milionů jejích písní bylo staženo a zároveň byla jedním z 5 umělců s nejvyššími digitálními prodeji po celém světě. Prodeje alb - Taylor Swift (5,5 mil), Fearless (6,9 mil), Speak Now (4,5 mil), Red (4,1 mil) a 1989 (4 mil). Od roku 2014 se Talor Swiftová zaměřila svou hudbou výhradně na popový trh. Krátce po vystoupení s The Rolling Stones ze začátku června 2013 uveřejnila Taylor Swift, že začíná pracovat na svém pátém studiovém albu. Od té doby všechny podrobnosti držela v tajnosti, až konečně z kraje srpna přes sociální sítě sdílela nejprve několik vodítek a pak oznámila datum a čas živého streamu přes Yahoo na 18. srpna. Dne 18. srpna 2014 Taylor oznámila přes Yahoo Live Stream, který byl vysílán z vrcholu newyorské Empire State Building, podrobnosti k připravovanému albu 1989, jež vyjde 27. října 2014. Zároveň představila první singl alba s názvem "Shake It Off". Podle vlastních slov se při tvorbě alba inspirovala Pop music 80. let, zároveň se jedná o první album, které oficiálně prohlásila za popové.

V roce 2018 mnoho zemí dosáhlo mezinárodních popových hitů díky spolupráci s hlavními známými popovými umělci. Například spolupráce Chrisa Stapletona s Justinem Timberlakem se singlem"Say Something", nebo Bebe Rexha s duem Florida Georgia Line zvaný "Meant to Be", jenž dosáhl druhé příčky jak v Austrálii, tak i v USA.


Country pop. Https://en.wikipedia.org/wiki [online]. 16 June 2018 [cit. 2018-06-17]. Dostupné z: https://en.wikipedia.org/wiki/Country_pop 

Taylor Swift. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2018-06-17]. Dostupné z: https:// cs.wikipedia.org/wiki/Taylor_Swift